Anasayfa / Dezenfekte İşlemi / Ev Dezenfektasyonu

Evde korona temizliği nasıl yapılmalı?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından dünya çapında onlarca ülkeye hızla bir şekilde yayılan yeni tip corona virüs (Covid-19) korkutucu olmaya devam ediyor. Ülkemize baharın geldiği bu günlerde insanlar evlerde kendilerini karantina altına almak zorunda kalıyorlar. Koronavirüsten dolayı herkes evinde kalmaya çalışıyor. Peki evinizde korona virüsüne karşı ne gibi önlemler alabilirsiniz, ev temizliği ve evde hijyen nasıl olmalı gibi konulara Dilara temizlik şirketi olarak yazımızda yer verdik.

 

Korona Virüse Karşı Hijyen Önerileri

 

Korona virüs sebebiyle şu sıralar en çok zaman geçirdiğimiz ve yaşadığımız yer evlerimiz. Bu nedenle evlerimizde hijyene dikkat etmemiz gereken noktalar var. Özellikle evlerimizin bazı yerlerinin temiz tutulması gerekiyor. Peki bu yerler neler ?

Evde öncelikli olarak temiz tutmamız gereken yerler listesi

  1. Çamaşır ve bulaşık makinelerinin bulunduğu yerler en çok mikrop barındırılan yerlerdir. Dolayısıyla hafta bir kez bir bardak çamaşır suyuyla bu makinelerin boş yıkanması gerekmektedir. Ayrıca bulaşık süngerlerin de sık sık değiştirilmesi her gün çamaşır suyunda bekletilmesi öneriliyor.

  2. Lavabo ve klozetlerin temizliği oldukça önemli özellikle tuvaletlerin her gün deterjanla temizlenmesi şart koşuluyor.

  3. Bir başka kritik nokta ise her gün ellerimizin değdiği elektronik cihazlar yani bilgisayarımız, telefonumuz, televizyonumuz ve kumandalarımız işte bu cihazlarında her gün temiz bir bez ile silinmesi gerekiyor.

  4. Ev yine en çok mikrop barındıran yerlerin başında kapı, dolap ve pencere kolları geliyor. Dolayısıyla bu noktalarında günde en az iki kez temiz bir bezle silinmesi şart.

  5. Korona virüs ödeme yöntemlerini de değiştirdi pek çok kişi kağıt para kullanmaktan vazgeçti  çünkü virüslerin kağıt parada yaşama süresi uzun olduğu söylenmektedir. Bu nedenle kağıt paradan uzak durulmalı ve kullandığımız kredi kartlarının da her gün temizlenmesi gerekmektedir.

  6. Eğer dışarı çıkıp otomobilinizi de kullanıyorsanız araç otomobili de ev temizliği kadar önemlidir. Direksiyon, vites kolu ve el freni gibi yerlerin araca her binildiğinde dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

BİR KIYAFETİ ARTIK BİR KEZ GİYMELİYİZ

Dışarıdan evinize geldiğiniz zaman içeri girer girmez ayakkabılarınızı çıkarın ve çok seri bir şekilde üzerinizde kıyafetleri değiştirin.  Unutmayın ki bir elbiseyi 2-3 kez kez değil günde sadece bir kez giymeliyiz. Günlük değiştirdiğimiz kıyafetlerimizi hemen yıkamalıyız. Ve 60 derecenin altında kıyafetlerimizi yıkamamalıyız.

ÇAMAŞIRLARI YOĞUN BUHARLA ÜTÜLEYİN

Evden içeri girmeden önce toplu taşıma aracı kullandıysak, kalabalık bir ortamda bulunduysak, çıkardığımız kıyafetleri çamaşır suyunda bekletmemiz lazım. Çamaşır suyu ve yüksek ısıda yıkama mümkün değilse yıkama ve kurutma işleminden sonra muhakkak ütüleyelim. Yoğun buharlı ütüleme işleminin ardından ise giysileri hemen katlayıp yerine koymayalım, en az 10 dakika da buhardan arınmasını bekleyelim.

HER GÜN YÜZEY TEMİZLİĞİ YAPIN

Temizlikte kokusu az, alkolü yüksek kolonya ile her gün yüzey temizliği yapalım.

Dilara temizlik şirketi  Olarak Korona Virüsü İle Mücadelemiz Devam Ediyor.

Dilara temizlik şirketi  olarak siz değerli Malatya halkımızın sağlığı için durmadan çalışıyoruz. Ve sağlığınız için lütfen evinizde kalın. Hijyenik evler içinde      Dilara temizlik şirketi  güvenin.